AntalyaGündemPolitika

Davut Çetin Chp den Muratpaşa Belediye Başkan Aday Adaylığını Açıkladı

Spread the love

Kıymetli hemşehrilerim, Değerli dostlarım,Kıymetli yol arkadaşlarım,Değerli Basın mensupları,Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Hoş geldiniz.

Bugün yeni bir heyecanla yeni bir yola çıkmış bulunuyorum.

Öncelikle bu yolda bana destek olan değerli ekip arkadaşlarıma, Cumhuriyet Halk Partimizin her kademesinden kıymetli üyelerine, çalışma arkadaşlarıma, parti gözetmeksizin desteğini açıklayan, sorumluluk üstlenmem için beni yüreklendiren kıymetli hemşehrilerime, eşime, çocuklarıma ve tüm aile fertlerime teşekkürlerimi sunuyorum.

Memlekete hizmet aşkıyla çıktığımız ve yıllardır farklı kademelerde, farklı kurumlarda kararlı adımlarla yürüdüğümüz bu yolda bana güç veriyorsunuz, sağ olun, var olun.

Kıymetli büyüklerim, Değerli dostlarım,

Bizler, muhteşem tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla, güzel yürekli insanlarıyla, tüm canlılarıyla, iklimiyle çok güzel bir memleketin çocuklarıyız.

Dünyanın dört bir yanını görmüş, gezmiş bir kardeşinizim.

Bu topraklara dokunduğumda, bu memleketin havasını teneffüs ettiğimde yaşadığım duyguyu, huzuru, mutluluğu hiçbir yerde yaşamadım, yaşamam da mümkün değil.

Antalyamız ise çok özeldir.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Dünya’nın en güzel yeri olarak tanımladığı bir ildir.

Antalya’nın kurucusu 2. Attalos’un Dünya’da cenneti ararken bulduğu yerdir. Üstelik bu dünya güzeli kent inanılmaz zenginliklere ve müthiş bir potansiyele sahiptir.

Ben, güzel Antalya’mızın Bahçelievler mahallesinde doğmuş, çocukluğu Antalya’da sanayi sitesinde geçmiş, endüstri meslek lisesinde ve yüksek öğrenimde mesleğini edinmiş, bu güzel memlekette işini kurmuş, ailesini kurmuş, ekmeğini kazanmış bir kardeşinizim. Bu memleket bana güzel bir hayat verdi. Ben de çocukluğumdan itibaren bu memlekete borcumu ödemek için çalıştım.

Her zaman çevreme, bu kente değer katma gayretinde oldum.

Bu memleket her şeyin en güzelini hak ediyor, ben de daha fazla sorumluluk almalıyım diyerek 1998 yılında Cumhuriyet Halk Partimize kaydoldum. 2001-2003 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partimizin İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlendim.

İdealleri bir olan, inanmış, sıkı bir ekiple çalıştık ve 2002 Genel Seçimleri’nde Antalya’nın 11 milletvekilinin 8’ini partimize kazandırma başarısını gösterdik.

6 okun ideallerini, Büyük Atatürk’ün vizyonunu Antalya’dan meclise taşımanın gururunu yaşadık.  Yine aynı dönemde, 1999’da Antalya’nın en büyük meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu olan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın seçimlerine girdim. Seçimi kazandım ve sektörümün temsilcisi olarak Meclis Üyesi oldum. Ardından çeşitli komisyonlarda ve nihayetinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundum. 2015 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendim.

Yoğun ve projelerle dolu bir çalışma dönemi geçirdim. Bu çalışmalar Antalya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri tarafından takdir gördü ve 2018 yılında rekor bir oyla yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildim.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, tarihi boyunca hep parmakla gösterilen bir kurum olmuştur. Şimdi geçmişe baktığımda gururla şunu söyleyebiliyorum: Başkanlık yaptığım dönemde ATSO, sadece iş dünyasının değil, tüm Antalya’nın ortak değeri haline geldi.

Geçmişten devir aldığımız mirası kuyumcu hassaslığında işledik ve yenilikçi, yenilenen bir ATSO yarattık.

Kurumda proje patlaması yaşandı. ATSO, ekonomiden sanata, eğitimden kentleşmeye Antalya halkının içinde olduğu hemen hemen her alanda referans kurum niteliğine büründü.

Türkiye’de ilklere imza atan, örnek gösterilen bir kurum yarattık:

 • Endüstri 4.0 bakışından yola çıkarak Antalya 4.0 dedik; Antalya’nın tüm kurumlarını tek çatı altında topladık. Tarıma, turizme, sanayiye, ticarete ve kentleşmeye vizyon yazdık. Ortak akılla ortaya çıkan bu referans kitabını kentin tüm dinamikleri ile paylaştık.
 • Sıfırdan inşa ettiğimiz Antalya Kültür Sanat Merkezimizde Antalya’yı Picasso’nun, Rodin’in, Andy Warhol’un eserleriyle buluşturduk. Kültür, sanat ve eğitimin merkezi haline getirdik.

Kentin kültür-sanat zenginliğinde adeta bir sıçrama yarattık. İnşa ettiğimiz merkez mimarisiyle ödül aldı, Türkiye’ye örnek oldu, kent estetiğine dikkat çekti.

 • İnovasyon kültürünü, dijitalleşmeyi kent gündemine taşıdık. İnovasyon merkezimiz ile Türkiye’de ilk defa bir Oda 7/24 hizmet vermeye başladı.
 • İlçelerimize hizmet götürdük.

Kazandırdığımız eğitim kültür sanat merkezi, uçak eğitim hangarı ve spor salonu gibi yapılarla ölümsüzleştirdik.

 • Ticari etik kavramına vurgu yapan, akademik çalışmalara konu olan ve diğer odalara örnek gösterilen Etik Üyelik projesini gerçekleştirdik.
 • Rota Antalya başlığında topladığımız dijital turizm çalışmalarımızla Antalya’nın tüm güzelliklerini 4 dilde cep telefonlarına taşıdık.
 • Mural Antalya projemizle kentimizin gri duvarlarını rengarenk sanat eserleriyle donattık.
 • ATSO Akademi’yi yetişkin eğitiminin merkezi haline getirdik.
 • Mesleki Akreditasyon sistemimizle Türkiye’de birçok meslek standardını tanımladık, ilklere imza attık.
 • İlimizin Sürdürülebilir Çevreci Dönüşüm Yol Haritasını Belediyelerimizin, STK’ların, Meslek Örgütlerinin, akademisyenlerin geniş katılımı ile ortaya koyduk.
 • ATSO kültür yayınları ile 20’nin üzerinde kitabı Antalya’nın kültür belleğine kazandırdık.
 • Antalyamızın değerlerinden olan kabak tatlısı, serpme börek, turunç reçeli, bergamot reçeli ve Antalya piyazına Coğrafi işaret alarak sahip çıktık.

Tüm yaptıklarımızı burada sayabilmem mümkün değil.

Ama özetlemek mümkün; Özetle ATSO’yu sadece Antalya’nın değil, Türkiye’nin referans kurumlarından birisi haline getirdik.

Tüm bunları Antalya’nın tüm kişi ve kurumlarını yanımıza alarak, birlikte çalışma kültürüyle, omuz omuza yürüyerek, kimseyi ötekileştirmeden, herkesle birlikte yaptık. Kimseye bizden, bizden değil diye bakmadık. Herkesi kucakladık, herkesin katkısını aldık doğru yolda yürüyen herkesin yanında yürüdük, kollarına girdik, onlara destek verdik. Hepsine teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varlar. İyi ki bu ülke için dertlenmişler, sorumluluk almışlar.

Değerli dostlarım,

Çalışmalarımız sadece yerelde sürmedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizin de Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildim. Yönetim kurulu üyesi olarak turizm, otomotiv, seyahat acentaları meclislerinden sorumluydum. Dijital dönüşüm ve eğitim, iklim değişikliği çalışmalarının yönetimlerinde yer aldım. Bu görevler bana müthiş bir ulusal ve uluslararası network ve vizyon kazandırdı. Van’daki, Şırnak’taki, Diyarbakır’daki heyetlerle de çalıştık, Brüksel’deki, Moskova’daki, Hannover’deki ekiplerle de.

Bugüne kadar hayata geçirdiğim birçok projede bu networkün, dünya görüşünün büyük payı oldu.

Bu vesileyle Rifat Başkan nezdinde Türkiye’nin dört bir yanındaki 365 Oda ve Borsa Başkanına ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ailesine de teşekkürlerimi sunuyorum.

Diğer taraftan ilimizin önde gelen ve kente hizmet veren başlıca kurumlarından olan ASBAŞ, ALDAŞ, ANFAŞ, Zeytinpark ve Kalkınma Ajansında da Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstendim.

Kentsel altyapı çalışmalarında katkı koyarak iş dünyasının ve halkın taleplerine çözüm üretme çalışmaları içerisinde yer aldım. Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Başkanlığı sürecim, çalışmalarımızın bölgesel niteliğini artırdı, Burdur, Isparta ve Afyon’u da içine almasına vesile oldu.

Kıymetli dostlar,

2022 yılında ise hayatımın kırılma anlarından birisini yaşadım. Geçen yıl yapılan ATSO seçimlerinde seçimi sandıktan kazanarak çıktım. İl seçim kurulu mazbatamızı verdi. Ancak yetkisi olmamasına rağmen itiraz edilen YSK mazbatamızı elimizden aldı. Sandıkta aldığımız seçim, masada gitti.

O güne kadar sosyal demokrat görüşüm, hatta Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olmam nedeniyle bazı diyetler ödemiş olsam da bunları aşabilmiştim. Çünkü biz memleket sevdamıza ve yaptığımız işlere güveniyorduk. Ama bu sefer karşımıza farklı bir tablo çıktı. Tıpkı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun başına gelen gibi bizim seçimlerimizde de “hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu” denildi.

Akıl alır gibi değil ancak olan bu! Açık konuşmak gerekirse bu olay adalete olan inancımızı ciddi ölçüde sarstı. Ama bizi yıkamadı! Çünkü biz öyle bir vuruşta yıkılacak bir kültürden gelmedik.

Bizim demokrasiye olan inancımız hiçbir zaman bitmez.

Biz Cumhuriyet Halk Partimizde mahalle aralarında demokrasi için mücadele de ettik, sanayide motor yağlarının içinde de çalıştık. Zorluğu biliriz, hayatın her zaman adil olmadığını da biliriz. Ama mücadeleden asla vazgeçmeyiz! Hayatı herkes için adil hale getirmek için de gövdemizi ortaya koyarız!

Değerli arkadaşlar,

O hizmeti gururla yaptım ancak görülüyor ki memlekete hizmet için söylememiz gereken bazı sözleri bundan sonra Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında daha gür bir sesle açık açık dile getirmemiz gerekiyor. İyi ki Cumhuriyet Halk Partisi var! İyi ki demokrasiye sahip çıkan, Büyük Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyen, medeniyet yolunda yürüyen, adalete, hukukun üstünlüğüne değer veren, memleketin sorunlarıyla dertlenen, çözüm için çabalayan güzel insanlar var!

Baba evim Cumhuriyet Halk Partimizde yıllarca partimin bir neferi olarak görev yaptım. 6 ok ilkelerine, vizyonuna gönülden bağlı olduğum için yaptım.

ATSO’da hiçbir şaibeye bulaşmadan, kurumumu tertemiz tutarak görev yaptım. Ne mutlu bana ki, ATSO üyeleri de bunu gördü ve yaptığımız anketlerde dürüstlüğüm ve çalışkanlığım ile öne çıktım, övgü aldım. Bugün arkama baktığımda onca göreve rağmen üzerimde en ufak bir leke bile görmediğim için Allah’ıma şükrediyorum.

Ben, bugüne kadar koltuğa, makama aday olmadım, göreve aday oldum. Koltuktan güç almadım, koltuğa değer katma gayreti içinde oldum. Eğer koltuktan güç alma derdim olsaydı, siyasete görevdeyken aday olurdum. Siyaset üstü bakışla kentimize ölümsüz projeler ve eserler bıraktık. Görev aldığımız her kurumda devir aldığımız çıtayı daha yukarıda devrettik.

Değerli dostlarım,

Hz. Mevlana’nın çok sevdiğim bir sözü vardır: “Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım” der. Biz dünü yaşadık, güçlü bir tecrübe kazandık. Güzel işlere imza attık.

Ama artık dün dünde kaldı. Biz artık Muratpaşa’mızda yeni şeyler söylemeye, yeni projeler geliştirmeye, yenilenen, gelişen, umut dolu yeni bir Muratpaşa yaratmaya talibiz!

Partimizin takdiri ve hemşehrilerimizin teveccühü ile bunu başaracağımdan kuşkum yoktur.

Şimdi önümüzde yeni bir yol var. O yola açılan bir kapı var. Partimin ilgili kurulları o kapıyı açarsa;

 • bilgimizle, deneyimimizle, bu kente ve demokrasiye olan inancımızla, halkımızın desteğiyle o yolu yürümeye, Muratpaşa’da örnek bir belediyecilik modelini hayata geçirmeye talibiz.
 • Artık talep makamında değil, icra makamında olmaya talibiz.
 • Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in liderliğinde yaşanan değişim rüzgarını güçlü bir birliktelikle iktidar yolunda fırtınaya dönüştürmeye talibiz.
 • Görev yaptığımız kurumlardaki proje patlamasını Muratpaşa Belediye’sinde yapmaya talibiz.
 • Yerel yönetimleri güçlendirmeye, ulusala katkı vermeye talibiz.
 • Muratpaşa’da sandıkları rekor oyla patlatmaya talibiz!

Çünkü Muratpaşalının demokrasiye, adalete, Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkma kararlılığını, bize vereceği desteği biliyoruz. O kararlılığın sadece Muratpaşa’ya değil, partimizin Büyükşehir adayına da rekor oy çıkaracağına gönülden inanıyoruz. Bunun için de var gücümüzle çalışacağız!

Değerli arkadaşlar,

Beni tanıyan arkadaşlarım bilir; ben bir göreve talip oluyorsam heybem doludur.

Bir hayalle, bir vizyonla, projelerle göreve talip olurum.

Muratpaşa ilçemiz sosyoekonomik gelişmişlik endeksine göre Türkiye’nin onbeşinci, Antalya’nın birinci ilçesidir. Yani sadece Antalya’nın değil, ülkemizin gözbebeği ilçelerinden birisidir. Böyle bir ilçeye, memleketime ve hemşehrilerime hizmet etmek her şeyden önce benim için bir onurdur.

Biz, “değerlerine sahip çıkarak yenilenen bir Muratpaşa” vizyonu ile yola çıkıyoruz. Bizim anladığımız “değer” kavramının içerisinde Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkmak da var, Muratpaşa belediyesinin kurumsal kapasitesi de var. Partili kardeşlerimizin fedakârca mücadele ederek oluşturduğu değerler de var, geçmiş dönemden kalan bilgi birikimi de var. Muratpaşamızın yaşam kültürü de var, tarihi dokumuz, Kaleiçimiz de var.

Biz, bu değerlere sahip çıkarak, tazelenmeye, yenilenmeye, insanlarımıza umut verecek ve Türkiye’ye örnek olacak bir Belediyecilik modeli geliştirmeye talibiz.

Bugün ülkemizin üzerinde ağır bir ilkim olduğu açıktır. Uluslararası birçok göstergede, özellikle hukukun üstünlüğü, özgürlük, kişisel gelir gibi kriterlerde maalesef sonlarda yer alıyoruz.

Enflasyonda ise en tepelerdeyiz.

Tüm Türkiye gibi Muratpaşalılar da son birkaç yılda hissedilen düzeyde refah ve reel gelir kaybı yaşadılar. Uygulanan ekonomi politikaları sonucunda hayatımıza giren enflasyon canavarı insanlarımızın hayat enerjisini adeta çekti.

Emeklilerimiz yorgun, gençlerimiz umutsuz. Memurumuz ev kirasını nasıl ödeyeceğinin derdinde.

İş insanlarımız azalan iş hacmi nedeniyle kazanamamaktan dertli, emekçilerimiz alın terinin karşılığını alamamaktan. Biz ise bu tabloyu tersine çevirmek için;

 • gencimize, yaşlımıza, çocuğumuza, emeklimize, emekçimize dokunmaya,
 • ilçemizdeki ticareti geliştirecek, girişimci gençlerimizi, esnafımızı destekleyecek projelere imza atmaya,
 • kaybolan yaşam enerjisini açığa çıkarmaya,
 • yerelden ulusala uzanacak umut ve yenilenme ateşini yakmaya talibiz.

Vizyonumuzu 7 tema üzerine inşa edeceğiz.

 • Geçmişini ve değerlerini koruyan,
 • geleceği yenilikçi bir bakışla inşa eden,
 • mutlu ve huzurlu yaşam odaklı,
 • refah ve yaşam kalitesi yüksek,
 • sosyal belediyecilik ilkelerini benimsemiş,
 • çevre ile uyumlu,
 • katılımcı ve şeffaf yönetimin hakim olduğu bir belediyecilik anlayışı ile yola çıkıyoruz.

Bu 7 temanın altında 70 projemiz hazır!

Bu projeler ve yapacağımız çalışmalar, tüm hemşehrilerimizi mutluluk duyulan yeni bir Muratpaşa’ya ulaştıracak.

 • Çünkü biz Muratpaşa’yı kentin tüm dinamikleriyle birlikte yönetmeye talibiz.
 • Biz, şeffaf, halka hesap veren, adaleti gözeten bir belediyeciliğe talibiz.
 • 55 mahallemizin hiçbirini diğerinin önüne koymaydan, her bir insana, her bir canlıya aynı özenle dokunmaya, hizmet etmeye talibiz.
 • 55 mahallemizin her birinde kadınlarımızın, çocuklarımızın ve engellilerimizin huzur içinde yaşayacakları ve hizmet alacakları bir belediyeciliğe talibiz. 
 • Atamızın Dünya’nın en güzel yeri olarak tanımladığı Antalya’nın gözbebeği Muratpaşa’mızın doğasını, kültürel değerlerini koruyan bir yaklaşıma talibiz.
 • Bilimin ışığında ilerleyen, teknolojinin imkanlarını kullanan; kültüre, sanata, eğitime değer katan, kaynak aktaran bir belediyeciliğe talibiz.
 • Yaşlılarımıza şefkatle hizmet eden, kimsesizlerin kimi olan, bu ülkenin umudu olan çocuklara, gençlere destek olan bir belediyeciliğe talibiz.
 • Kent Anayasası olarak kabul edilen planları yap-boz yaklaşımı ile yıkmayan, uzun vadeli planlarla hareket eden bir kentleşmeye talibiz.
 • Herkesin bir ağaç gölgesine ulaşabildiği, bisikletiyle dolaşabildiği, kaldırımlarında yere bakmadan yürüyebildiği bir altyapıyı 55 mahallemize taşımaya talibiz.
 • Teknolojinin, dijitalleşmenin nimetlerinin her bir vatandaşa hizmet götürmede en üst seviyede kullanıldığı bir yönetim yaklaşımına talibiz.
 • İş dünyasından gelen tecrübemizle, gençlerin iş fikirlerinin hayata geçebildiği, yapacağımız düzenlemelerle ve oluşturacağımız sistemlerle esnafın, iş insanlarının daha fazla kazandığı, emekçimizin alın terinin karşılığını aldığı bir ticari hayatı oluşturmaya talibiz. 
 • Muratpaşamızı uluslararası ağlarla dünyaya bağlamaya, iyi uygulamaları kentimize getirmeye, yurt dışındaki zenginlikleri ilçemize çekmeye talibiz.

Değerli dostlarım,

Bunları ve çok daha fazlasını yapacak birikimimiz vardır. Antalyamızın sorunlarını ve çözüm önerilerini en iyi bilenlerdenim.

Yıllardır her seçim döneminde kentimizi, sorunlarını ve çözüm önerilerini anlatan dosyalar hazırlarız. Bunları belediye başkan adaylarına sunduk. Artık başkan adaylarına sunduğumuz dosyaları bizzat hayata geçirme vakti geldi. Yol haritamız bellidir.

Kendimize güvenimiz tamdır.

Önümüzdeki kapı açıldığında güçlü adımlarla yürümeye başlayacağımızı biliyorum. Tüm bunları yapmaya Atamızın partisi Cumhuriyet Halk Partimizle birlikte, ortak değerlerimiz ve ortak sevdamızdan aldığım güçle adayım.

Bugün bu salona bakınca, gözlerinizdeki heyecanı, yüreğinizdeki sıcaklığı hissedince doğru yerde ve doğru insanlarla olduğumu daha iyi anlıyorum.

Cumhuriyet Halk Partimizin il ve ilçe kadın kollarını, gençlik kollarını karşımda görüyorum. Her zaman yanımda oldular. Kendilerine özel olarak teşekkür ediyorum. Muhtarlarımız burada, yol arkadaşlarım, çocukluk arkadaşlarım burada. Cumhuriyetin aydınlığından ayrılmadan ilerleyen yoldaşlarımız burada. Bunlarla birlikte sizlerin bana verdiği güç ve destek burada.

Hepiniz iyi ki varsınız!

Şimdi önümüzde ise mahalle mahalle, ev ev, kişi kişi ulaşmamız, yapacaklarımızı anlatmamız gereken daha 526 bin kişi var…

Yeni bir yol, yeni bir heyecan, yeni hedefler ve yeni bir Muratpaşa için yolumuz açık olsun… 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir