AntalyaGündemMagazinPolitika

Antalya Bilim Fest’te Büyük İlgi

Spread the love

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Antalya’da Türkiye’nin en büyük, Akdeniz’in ise ilk bilim merkezini açtıklarını belirterek, “Burası teknolojik donanımıyla uygulamalı atölyeleriyle interaktif sergileri ve kütüphanesiyle devasa bir bilim kompleksi.” dedi.

Bakan Varank, Kepez Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle DokumaPark’ta 12 bin 500 metrekare alan üzerine kurulan Antalya Bilim Merkezi ve Bilim Festivali’nin (BİLİMFEST) açılışını yaptı. Varank, Türkiye’nin en büyük bilim merkezini kente kazandırmak, bölgenin en önemli etkinliklerinden olacak bilim ve teknoloji festivali BİLİMFEST’in açılışını yapmak üzere bir arada bulunduklarını kaydetti. Şu ana kadar Konya, Kocaeli, Kayseri, Bursa, Elazığ ve İstanbul olmak üzere 6 ilde bilim merkezi kurduklarını hatırlatan Varank, Gaziantep, Şanlıurfa, Düzce ve Denizli’de de bilim merkezi kurma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
DEVASA BİLİM KOMPLEKSİ
“Antalya’ya Türkiye’nin en büyük, Akdeniz’in ise ilk bilim merkezini açmış oluyoruz. Burası teknolojik donanımıyla uygulamalı atölyeleriyle interaktif sergileri ve kütüphanesiyle devasa bir bilim kompleksi haline geldi.” diyen Varank, merkezde biyoloji, kimya, fen bilimleri, matematik, astronomi, robotik, kodlama, ahşap ve tasarım alanlarında uygulamalı atölye eğitimlerinin verileceğini ifade etti. Gençlerin gözlem yaparak, dokunarak, işiterek, deneyerek keşfedeceğinin altını çizen Varank, eğlenceli ve etkili eğitimler sayesinde gençlerin küçük yaşta merak duygusunu tadacağını ve özgün fikirler geliştireceğini aktardı.

BİLİM MERAKLILARI BİR ARADA
Merkez hakkında bilgi veren Varank, “Şu an içinde bulunduğumuz Dokuma Fabrikası kampüsünde, bilim merkezi dışında Cemil Meriç Kütüphanesi, Botanik Park, Kent Müzesi, Şehitler Müzesi, Modern Sanatlar Galerisi ve Oyuncak Müzesi var. Yani burası kültürü, mimarisi ve tematik kurgusuyla yalnızca gençlerimize değil, 7’den 77’ye herkese hitap ediyor. İşte bunun en güzel örneği de her yaştan bilim meraklısını bir araya getiren BİLİMFEST. Bu festivalde onlarca bilimsel etkinlik, atölye ve sergi çalışmaları, yarışmalar, sahne gösterileri, eğlenceli bilim şovları ve aile oyunları tüm bölgeden vatandaşlarımızı bekliyor.” dedi.
YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİLER
Türkiye Uzay Ajansı, TÜBİTAK, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, TÜMOSAN gibi kurumların da BİLİMFEST’te yer aldığını anlatan Varank, “Gurur kaynağımız Solo Türk ve Türk Yıldızlarının gökyüzündeki çarpıcı şovlarını izleyebileceksiniz. Ayrıca gençlerimize ilham olması amacıyla gurur vesilemiz olan yerli ve milli teknolojik ürünlerimizi de festival alanında sergiliyoruz. İstiyoruz ki gençlerimiz artık geçmişte önü kesilmiş milli projelerimizin hüzünlü hikayelerini dinleyerek değil, somut başarıları, ürünleri görerek, dokunarak ilham alsınlar.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir