AntalyaGündemMagazinPolitika

TİGAD Başkanı Geçgel: Gazetecilik dili hakaret içermez

Spread the love


İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Başkanı Okan Geçgel, gazeteci Sedef Kabaş’ın bir televizyon kanalında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sarf ettiği hakaret içeren sözlerine tepki göstererek, “Gazetecilik dili hakaret içermez. Bu dil, mesleğimizi lekeliyor.” dedi.
TİGAD Başkanı Okan Geçgel, Sedef Kabaş’ın sözlerine tepki gösterdi. Hakaret içeren bu sözlerin kabul edilemeyeceğini vurgulayan TİGAD Başkanı, “Gazeteci olmak muhalif olduğu siyasilere veya liderlere hakaret hakkı vermez.” dedi. Geçgel “Bu dil ifade özgürlüğü değildir. Bu dil, özgürlük değildir. Hakaretin özgürlüğü olmaz. “Gazetecilik dili hakaret içermez. Bu dil, mesleğimizi lekeliyor.” sözlerini kaydetti.
“Bir ülkenin liderini hedef alan bu dili reddediyoruz”
Okan Geçgel, “Bir ülkenin liderini veya başkanını sevemeyebilirsiniz hatta tahammül edemeyebilirsiniz. Buna kimse karışmaz; ama bu kişiye duyduğunuz kini kamuya açık bir yayında hakaret içeren ifadelerle dile getirirseniz bunun bir bedeli olacaktır. Gazeteciler olarak bir ülkenin liderini, Sayın Cumhurbaşkanını hedef alan bu dili reddediyoruz. Cumhurbaşkanını çok ağır imalarla seviyesiz bir şekilde aşağılamaya çalışan bu açıklamaları kınıyoruz.” ifadelerini vurguladı.
TİGAD Başkanı Geçgel, gazetecilerin tutuklanmasını istemediklerine dikkat çekerek, yargı kararlarına saygı duymakla birlikte tutuklama kararının ağır bir yaptırım olduğunu düşündüklerini de sözlerine ekledi.
Gazeteci Sedef Kabaş, katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içeren sözler sarf etmişti. Bunun üzerine hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatılan Kabaş, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir