AntalyaGündemMagazin

Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması sonuçlandı.

Spread the love

Turizm Eğitim ve Eğiticileri Derneği (TUREDER) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.

Turizm Eğitim ve Eğiticileri Derneği (TUREDER) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.

Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’ Ödül Töreni Antalya Arkeoloji Müzesi Salonunda gerçekleştirildi. TUREDER Yönetim Kurulu Başkanı Ünver Kozanlı törende yaptığı konuşmada, dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Turizm ve otelcilik sektöründe eğitimli hizmet kalitesini daha sağlıklı yapılabilmesi için çalıştıklarını belirten Kozanlı “Bilindiği üzere Anadolu mutfağı; sadece bu coğrafyada değil, dünya çapında da önemli mutfaklardan biridir. Ancak ne yazık ki mutfak kültürümüzde birçok tarif günümüze kadar gelememiş ve gastronomi literatürüne eklenememiştir. Bu yüzden bu toprakların yemek kültürüne sahip çıkmak binlerce yıllık tarihimize ve gelecek nesillere borcumuzdur” dedi.

Gastronomi turizmi Türkiye’de öne çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Kozanlı, ‘’Anadolu gastronomisini dünyaya tanıtmak için çalışıyoruz. Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışmasını da geleneksel hale geldiğinin bilinmesini istiyoruz. Anadolu’nun bilinmeyen yemeklerini de gün yüzüne çıkararak Türk mutfağı hakkında da bir arşiv oluşturmak istiyoruz’’ ifadesini kullandı.

Sözlerine yarışmaya destek verenlere teşekkür ederek devam eden Kozanlı “Diğer taraftan Derneğimizin de faaliyet alanına giren gastronomi turizmi; son yıllarda önemli bir turizm çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda  Anadolu’nun gastronomi değerlerini ortaya çıkarmak ve tanıtımını sağlamak amacıyla bugün ödül töreni için burada bulunduğumuz  “Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışması’nın üçüncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Anadolu yemek kültürümüzün tanıtımına hizmet eden yarışmanın ödül  törenini Ülkemiz tarihine ışık tutan Antalya  Müzesinin büyüleyici  atmosferinde düzenlemek törenimize  farklı bir anlam katmaktadır.

Bu vesileyle Törenimizi maddi olarak destekleyen Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, 3 yıldan beri düzenlemiş olduğumuz yarışmalarda desteklerini esirgemeyen İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Dr.Candemir ZORLU’ya,  Kültür ve Turizm Müdürlüğü Çalışanlarına,  Törene ev sahipliği yapan Başta Antalya Müze Müdürü Sayın Mustafa Demirel olmak üzere tüm Müze çalışanlarına  ve Yarışmanın düzenlenmesinde yoğun emeği geçen Yarışma Koordinatörümüz  Sayın Prof. Nazmi KOZAK’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Genel Kategori ve Öğrenci kategorilerinde düzenlenen Anadolu Yemekleri Fotoğraf Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verilirken, yarışmaya destek olan firmaların yetkiliklerine de birer teşekkür plaketi verildi.

DERECEYE GİRENLER ÖÜLLERİNİ ALDI.

Yarışmada Genel Kategoride Gamze Bozkaya birincilik, Gülizar Gamze Tombak ikincilik, Hayati Ulusay’da  üçünlük ödülünü aldı.

Öğrenci kategorisinde Mehmet Özdamar birinci, Özlem Dervişoğlu ikinci, Sidal Yurtsever ise üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Ayrıca, yarışmaya katılan ve ödüle layık görülen eserlerin sahipleri çeşitli hediyeler ile de ödüllendirildi. Tören toplu fotoğraf çekimleri ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir