AntalyaGündemMagazin

Almanlardan Geleneksel Fener Alayı

Spread the love

Almanya kültürünün vazgeçilmezleri arasında olan Laternenumzug (Fener Alayı) Sonbahar Şenliği, geçtiğimiz günlerde Alman Dostluk ve Kültür Derneğinin düzenlediği bir organizasyon ile Engelsiz Cafe’de kutlandı.

Alman Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Beate Göktekin tarafından bu yıl 2’ncisi Antalya’da düzenlenen “Geleneksel Sonbahar Şenliği Fener Alayı” büyük ilgi gördü.

Alman Kültürünün en eski gelenek ve kutlamalarından biri olan Laternenumzug (Fener Alayı) şenliğine aileleri ile birlikte çok sayıda çocuk da katıldı. Ellerine aldıkları ışıklı fenerler ile Adalya Vakfı Engelsiz Cafe’nin oyun alanında bir yürüyüş yapan çocuklar renkli görüntülere sahne oldu.

Alman Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Beate Göktekin, yaptığı kısa konuşmada ,  günün anlamını davetlilere anlattı. Göktekin  “Yüzyıllar önce, şövalyeler zamanında, iyi yürekli bir şövalye varmış. Bu şövalyenin adı Martin’miş. Soğuk bir kış günü zavallı bir adam görmüş. Adamcağız soğuktan ve açlıktan tir tir titriyormuş. Martin, hemen kılıcını çekmiş, kalın dokuma pelerinini ortadan ikiye bölmüş ve adamın üzerini örtmüş. Daha sonra da ekmeğini onunla paylaşmış.

Bu iyi yürekli Martin, Almanya’da her yıl 11 Kasım’da yardımlaşmayı simgelemek amacıyla fenerli kutlamalarla anılır” diyerek Laternenumzug’nun hikayesini de paylaştı.

Beate Göktekin ayrıca, yakın zamanda DTF “Alman-Türk Dostluk Federasyon” için Antalya için temsilci olduğunu ve bu federasyonun Münichte  10 seneden Türk-Alman dostluk için projeler yaptıklarını, önümüzdeki sene de Antalya için güzel projelerin olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir