TURİZM BAKANI ve SEKTÖR BAŞKANLARI….

                     V    İ    Z    Y    O    N

TURİZM BAKANI ve SEKTÖR BAŞKANLARI….

Ülke ekonomisinin dayanağı, Tarım ve Hayvancılık üretiminin, esnaf hareketliliğinin, işçi emek ve hizmet üretimine muhtaç olduğu ülkenin yüzde 40’a yakın döviz girdisini sağlayan Turizm sektörü için Turizm Bakanı ve Sektör Birlik temsilcisi TÜRSAB, TÜROB, TYD ve Bölgesel Otelciler Birlikleri, sezon kurtuluşu olarak sağlık konusun da ne Paket hazırladınız????

Turizm Bakanlığı’nın geçmiş yılda turistik tesislerde hazırlamış ve uygulamış olduğu sağlık güvenlik tedbirleri yeterli olmadığı gerçeği sezon sonun da Corona19 artış rakamları ile turizm şehirlerinde ortaya çıktı.

Turistik tesislerde, bilhassa hizmetli personellerde görünen pozitif virüs vakaları misli, misli sezon sonun da çok arttı …..

Turistin ülkelerinden geldiğin de corona testlerine giriş kapılarında bakılmamaları, ihmal etmeleri, uçak seyahatin de bulaştırma risk yüzdesi oranı tahmin edilmedi,önemsenmedi, uçak firmalarına bırakıldı……

Tesisler de Turizm Bakanlığı tarafından alınan tüm tedbirler, ihmal edildi sezon yoğunluğun da sıkça denetlenemedi……

Ayrıca, Tesislere bilhassa yiyecek içecek temin eden tedarikçi firma elamanlarının kısa süreli aralıklar ile  sağlık denetimlerinden geçmesi…….

Havalimanı-tesis transferleri, günübirlik shoping turları, kültür turların da acente ulaşım araçları ile bu turlar da halkla içe gelmeleri kaygı verici…….

Daha birçok ciddi şekilde alınacak tedbirleri alt alta sıralayabiliriz……

Şimdi bu sezon da bilhassa AB ülkelerinde çok fazla artan ve mutasyon geçiren Virüs bulaşma oranı ile daha fazla ölümlere yol açarak ülke sınırlarını kapatmaya kadar gitmişlerdir.…..

Birçok ülkenin Corona virüs aşısını bulup ürettiği halde, yeterli aşılama seviyelerine ulaşamamaları, aşının ne derece önleyici olduğu, ne süre için koruyucu olacağı dahi tespit edilememesi  insanlara güvence verilememesi, ülke yönetimlerinde hatta DSÖ Dünya sağlık Örgütün de bile hala daha kaygı verici durumdadır……

Bilhassa, DSÖ Dünya Sağlık Örgütünün, Afrika gibi fakir ülkeler de aşının yeterince gönderilmemesi, insanlara vurulmaması sağlıklı bağışıklık sisteminin yeterli olamayacağını ısrarla vurgulayarak ifade etti…..

Kısacası:2021 Turizm sezonu tüm olumsuzluklar karşılığın da geç de olsa açılacaktır !!!

Turizm Bakanlığı ve Sektör temsilcileri şimdiden gerekli tedbirlerin en başında olan:

Gelen Turistlerden Aşı sertifikası, bir hafta önce alınmış negatif Covid testi belgeleri sınır karayolları giriş Gümrük ve giriş Polis Pasaport kapılarında istenmelidir.

Bu uygulamaların olacağı Acentelere, Tur operatörlerine, hatta uçak firmalarına Turizm Bakanlığı tarafından bildirilerek, bunları tedarik etmeyen turistlerin ise geldiği gibi geriye gönderileceği bildirilmelidir………

Ancak turizm sektöründe çalışanlar, dolaylı temas da ki ülke insanı ve aileleri korunabilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir