SİNEMA SEKTÖRÜ KAN AĞLIYOR

Türkiye’nin en ünlü Yeşilçam yönetmenlerinden Bülent Pelit, yaşanan pandemi döneminde, sinema sektörün de çok ağır yara aldığını söyledi.

Film çekimleri için Antalya’da olan ünlü yönetmen Bülent Pelit, 2020 yılının sinema sektörü ve çalışanları için kabus yılı olduğunu söyledi. Yönetmen Pelit “Ne yazık ki pandemi süreci sinema sektörünü direkt olarak, olumsuz yönde etkilemiştir. Şöyle ki, 2019 yılında 56 milyon olan seyirci sayısı, 2020 yılında 17 milyona kadar düşmüştür. Sinema salonlarının kapanması büyük üreticilerin yaşadığı tedirginlikle piyasadan geçici olarak çekilmesine sebep olmuştur. Öyle ki bazı projelerin ön hazırlıklarına çok ciddi yatırımlar yapılmasına rağmen tereddütsüz rafa kaldırıldı. Diğer üreticiler ise oldukça risk alarak filmlerini çektiler, en baştaki sıkıntı kalabalık ortamlar olan setlerde bulaş olayı sürekli tedirginlik yarattı, hatta bazı setlerde ölümlü vakalar bile yaşandı bu süreçte. Ancak dizi sektörü bu olumsuzluklardan etkilenmeyerek dolu dizgin üretimlerine kaldıkları yerden devam ettiler. Çünkü insanları evde tutabilmek için yeni içeriklere ihtiyaç vardı. Özellikle dijital platformlar zirve yaparak, bu sürecin kazananı oldular” dedi

“UCUZ KAHRAMAN OLDULAR”

2020 yılında sinemaların kapalı olması ve film sektörünün önde gelen şirketlerinin risk almamak için de film çekmediklerini söyleyen Bülent Pelit, bu zor zamanlarda Dijital platformların desteklerinde bahsetti. Pelit, “Dijital platformlaın, bu sektöre olumlu olarak nasıl yansıdığı ise tartışılır. Devletin sinema çalışanlarını da unutması, sektör bileşenlerinin zor günler geçirmesine sebep oldu. Şöyle ki özel bir dijital platform sektör çalışanları için ayırdıkları birkaç yüz bin dolar ile ucuz kahraman oldu. Sinema filmlerini destekleme fonu, sinema biletleri ile beslenen bir mekanizma, bilet sayısının düşmesi dolayısı ile oraya aktarılan parada zafiyet yarattı. Yine de normal hiyerarşisinde genel müdürlük toplantıları kesintiye uğratmadan yaptı ve yeni filmler çekilsin diye para dağıttı. İşte burada şunu yapabilirdi sinema genel müdürlüğü bu yıl bu paraları azaltarak dağıtıp, sektörde pandemi dolayısı ile ekmeksiz kalan insanlarına adil olarak verebilirdi bu bütçelerden. Ama yine de bu da onların tasarrufu, saygı duymak gerekir” diye konuştu.

SİNEMA SALONLARI AÇILSIN

Sinema salonlarının açılması gerektiğini dile getiren Pelit, “Şimdi sinema salonlarının açılmasını dört gözle bekliyoruz, tabi bundan sonra seyirci o salona ne şartla girecek o muamma, bir de seyirci beğenileri an be an değişen bir süreçte yaşıyoruz, bir yıl iki yıl seyirci profilinde değişiklikler arz eden, kısa gibi gözüken ama önemli süreçler.

Bu nasıl salonlara yansıyacak, yaşayıp göreceğiz” diye ifade etti.

“BANKALAR SİNEMACIDAN KAÇIYOR”

Yönetmen Pelit, “Bu pandemi sürecinde iki film yapmak için uğraşıyoruz, en az iki yüz elli kişiye istihdam alanı yaratmak demek iki film çekmek. Filmimizin birinin tamamı otelde geçiyor ve Antalya bölgesinde en kolay olan şey bu tip işlere sponsor olacak otel bulmak ama süreç her türlü bunu tıkıyor. Herkes tedirgin, pandemiyi bahane ediyor ve sizin taleplerinizden koşarak uzaklaşıyor.

Bir de sözüm bankalara, kesinlikle film üretecek insanlardan kaçıyorlar, kredi vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. İstedikleri belge ve teminat sağlandığı halde yok çekiyorlar. Bu kadar katma değer yaratan bir sektörün görmezden gelinmesi gerçekten acıtıcı. Halkın sırtından milyarlar kazanan, sömüren bankalar üreticilerle adeta dalga geçiyorlar” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir